Mini ART bal, TWDT magazine

Kto sa skrýva za škriatkom Fíha Tralala?
Povedala by som, že také multifunkčné zariadenie :). Môj život rozdeľujem na dve časti, rodinnú a tvorivo-pracovnú časť. Sú chvíle, kedy som mama. Taká ako každá iná. Občas “ugebrená” keď kŕmim svoju ročnú dcérku Elišku. Inokedy ulepená a pomaľovaná, keď sa hrám so staršou Terezkou. V druhej časti môjho života sa venujem herectvu a umeleckej tvorbe pre deti. Veľa cestujem za svojimi diváčikmi a na natáčania.

Martinka prečo ste vlastne vytvorili Fíha Tralala?
Milujem deti aj umenie. Som šťastná keď sa deti smejú, keď im môžem rozdávať radosť. Pred 11 rokmi som po štúdiu herectva založila Divadlo na kolesách, v ktorom som vytvorila veľa projektov najmä pre detského diváka. Skúšala som tvoriť aj pre dospelých, ale nestretlo sa to s veľkým úspechom. Tak nejako som vycítila, že ten pán hore mi stále ukazuje cestu k deťom. Rozhodla som sa, že sa jej idem venovať naplno. A tak vznikla Fíha, škriatok ktorý v knihe býva. Rozprávková postavička, ktorá by mala detičky baviť, trošku usmerňovať ale aj pomáhať rodičom.

Jeden z Vašich členov vo Vašom tíme je aj náš kameraman Jakub Šteinecker, s ktorým sme vytvorili nádherné svadobné videá na punkovú svadbu v úplne prvom čísle TWDT magazine ale aj na ľudovú svadbu spolu so SĽUKom a kapelou Lavagance. Kto každý ešte tvorí tie nádherné ilustrácie, hudbu a videá Fíha Tralala?
Áno Jakuba som spoznala už dávnejšie. Spolupracovali sme na viacerých projektoch v mojom divadle. Rovnako ako ja, vtedy bol na začiatku svojej kameramanskej kariéry. Dnes som šťastná, že tá spolupráca pokračuje. Popri ňom oslovujem aj ďalších úžasných umelcov a najmä ľudí. Tá ľudská stránka má v projekte Fíha tralala najväčší význam. Chcem, aby tvorba pôsobila veľmi pozitívne a to sa dá docieliť len ľudskosťou, ktorá z ľudí vyžaruje. Preto neoslovujem firmy, ktoré by to vytvorili za nás, ale konkrétnych ľudí. Začnem poporiadku. Na začiatku je scenár, ktorý napíšem, posúvam ho a teda texty piesní Mirkovi Šibíkovy, ktorý komponuje hudbu. Pár pesničkami nám prispel aj Mirko Šmilňák, ktorého tvorba je veľmi milá, vtipná a najmä hodnotná. Kostýmy navrhuje Janka Kuzmová,výnimočná módna návrhárka. Masky,bábky a spomínané ilustrácie, ktoré tvoria najnovšie DVD Cvičíme od mala vytvorila Veronika LESANA Renčková.. Ale sú tu samozrejme aj ďalšie mená: Andrejka Gabrišová, ktorá v súčasnosti účinkuje v Prahe v najúžasnejšom svetovom muzikáli Fantóm opery, ma sprevádza na vystúpeniach spolu s herečkami Kristínkou Mackovčákovou či Henikou Horákovou. Moja pravá ruka Margarétka Macková má na starosti manažment. Je tu aj produkčná Viki Kolčáková, ďalší herci, ktorí účinkovali na DVD, ďalší kameramani Patrik Gubiš, či Bene Szkipala, neviem či mám pokračovať, je ich ešte viac,ilustrátorka Ľuba Suchalová, knižky píše Damiána Bagínová atď…Každý je v tomto projekte dôležitý a chcem, aby ľudia videli, že uskutočniť niečo takéto nie je úplne ľahké, ale naopak, je za tým veľa ľudskej práce,času,emócií.

 Oslovila som Vás a Vašu rodinku ako predstaviteľku osobnosti z detského sveta do vydania FAMILY nášho magazínu TWDT magazine. Toto vydanie bude venované deťom a myšlienke aby sme spravili všetko čo je v silách nás dospelákov aby deti spoznali, čo znamená rodina a aby následne mohli pochopiť aký je vlastne význam lásky ako takej a svadby. Martinka máte dve nádherné detičky, takže ste maminkou a zároveň predstavujete osobnosť práve z toho detského sveta v postave Fíha Tralala. Ako sa pozerá na detské šťastie maminka Martinka a ako Fíha Tralala?
Ako matka vnímam všetko veľmi citlivo. Som dojatá keď vidím Terezku vystupovať v škôlke, keď sa Eliške podarí postaviť a urobiť prvý krok. Moje deti a môj manžel sú zmyslom môjho života. Je to to najcennejšie čo mám. V pohľade na svet cez oči Fíha tralala sa nič nemení. Hodnoty sú rovnaké, len je ten pohľad viac panoramatický. Kým doma mám dve detičky a manžela. V sále na vystúpeniach je niekedy aj 400 detí a 200 rodičov k tomu. Rovnako ako doma mojim najdrahším, snažím sa odovzdať všetku lásku čo je vo mne, mojim fanúšikom a divákom. Robím to s úprimnou láskou a s presvedčením, že chcem dať tomuto svetu kúsok zo mňa.

Sme svadobným magazínom takže moja posledná otázka patrí ako inak práve téme lásky: Čo znamená pre Vás práve láska?
Všetko!

text Dusana TWDT

 

twdt magazine

 


Komentáre